Oštećene predmete skloni smo doživjeti negativno – oni su oštećena roba, necjelovita, nepovratno umanjene vrijednosti. Čak i ako pokidanu odjeću odlučimo zakrpati, pokušavamo je vratiti u neoštećeno stanje, ponovno je učiniti cjelovitom i što više je približiti savršenom stanju u kojem se nekad nalazila. Kako bismo u potpunosti prihvatili način života koji je u skladu s načelima spore mode, takav način razmišljanja moramo promijeniti. Umjesto da ih uklanjamo, rasparane rubove, rupe i druge nedostatke trebali bismo prihvatiti kao prirodni dio (modnog) života, a njihovu ljepotu slaviti otkrivajući inteligentne ideje za popravak odjeće po principu "Uradi sam(a)".
Zašto ne usvojiti novu perspektivu učeći o japanskom umijeću Kintsugija? Drevna japanska tehnika obnavljanja keramičkih proizvoda zlatnom prašinom vuče korijene iz 15. stoljeća (a možda i ranije od toga) i temelji se na filozofiji Wabi-Sabi koja pronalazi ljepotu u slomljenim stvarima. Tradicionalnom tehnikom Kintsugija vješti obrtnici ponovno slažu slomljenu keramiku, porculan i druge predmete od keramike koristeći zlatni lak, kako bi pukotina zasjala poput prekrasnog ukrasa i pretvorila je u poželjnu značajku, a ne u nesretnu mrlju.
Primjenjivanjem tehnike Kintsugi na svoju garderobu možeš udahnuti novi život odjeći koja je sigurno imala bolje dane, a kojoj je sada potrebno nešto njege i brižne skrbi. Promatrajući nesavršenosti kao poglavlja u fascinantnoj povijesti tvojih odjevnih predmeta, a ne kao neugledne nesavršenosti, svoju odjeću možeš unaprijediti i iz starog napraviti novo. Primjerice, umjesto da poderane dijelove i rupe zakrpaš tako da ih učiniš nevidljivima, skreni na njih pažnju šivanjem i krpanjem na način koji ti omogućuje da postaneš aktivna sudionica u njihovoj povijesti i iz neželjenih krpa ih pretvoriš u nadahnute i jedinstvene kul odjevne komade.
Tražiš inspiraciju? Naš jednostavan video nadahnut tehnikom Kintsugi i detaljni vodič pokazat će ti kako je jednostavno iz stare odjeće napraviti novu.
Što ti je potrebno:
- poderani par traperica (naše su zapele za bodljikavu žicu tijekom planinarenja)
- šarena tkanina sa zanimljivim uzorkom (mi smo ikoristili stare kuhinjske krpe)
- škare
- pribadače
- pinceta
- igla i konac
Što učiniti:
- Odaberi dio uzorka koji pokriva razderani dio tvoje odjeće
- Ako bude potrebno, rupu proširi kako bi savršeno uokvirila uzorak tkanine koji si odabrala.
- Pohabaj rub koji graniči sa zakrpom od tkanine
- Kako bi podložila poderani dio, tkaninu s uzorkom pričvrsti za unutarnji dio traperica
- Prišij zakrpu
- Prigrli ljepotu nesavršenosti!
Uvijek imaj na umu da je Kintsugi zaista puno više od ideje popravka po principu „Uradi sam(a)”. To je način razmišljanja utemeljen na filozofiji Wabi-Sabi. Tvoj novi-stari par traperica predivan je zbog svojih nedostataka, a ne usprkos njima. Upadljive zakrpe napravljene po principu „Uradi sam(a)” skreću pozornost na prošlost tvojih traperica i tako, umjesto da sakrivaju što se s odjevnim predmetom dogodilo, one pričaju njegovu priču.
To je izvrstan način obnavljanja stare odjeće, pri čemu svojim trapericama daješ novu priliku za život kako ih još malo duže mogle ostati u tvom ormaru. Povrh toga, šarena nit koja krije razderani dio odjeće zauvijek će te podsjećati na trenutke koje ste zajedno proživjeli.
Što ti je potrebno:
- Oštećeni odjevni predmet (pulover koji je pojeo moljac, džemper s pohabanim rukavima itd.)
- Šareni ostatci tkanine, čipka, zakrpe za šivanje ili pričvršćivanje glačanjem, šljokice ili bilo koji drugi ukras koji odgovara veličini rupe ili oštećenju odjevnog predmeta
- Škare
- Pribadače
- Igla i konac, ljepilo za tekstil ili glačalo
Što učiniti:
- Odaberi boje, uzorke i oblike koji se ističu
- Odaberi ukras koji odgovara oštećenom području ili konac upečatljive boje
- Zalijepi, prišij ili glačaj ukrase i/ili zašij rupu šarenim koncem ili zakrpom upadljiva uzorka
Nosi s ponosom!
Image credits
Header image: Getty Images
Image of two japanese women walking in traditional dress: Shutterstock
Image of jeans with embellishments around holes: Shutterstock